Senát přijal usnesení o zkrácení doby prominutí dluhu z pěti let na tři roky, aniž by se změnily podmínky prominutí.
Odkladná lhůta se pravděpodobně zkrátí ze současných pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Změnu vyvolá vládní novela insolvenčního zákona, kterou ve středu v nezměněné podobě schválil Senát. Nepodařilo se jí totiž prosadit doporučení svých výborů ohledně pochybného zavedení exekučních srážek z minimální mzdy, což by podle ministra spravedlnosti Pawla Blažka (UDF) znamenalo porušení koaličního kompromisu. Proti srážkám ze mzdy se postavily i organizace pomoci potřebným. Prezident se bude novelou ještě zabývat.
Podle senátního hospodářského a ústavněprávního výboru by základní minimální srážka měla činit pět procent z minimální mzdy. Letos to bude 945 korun, vzhledem k tomu, že minimální mzda byla zvýšena na 18 900 korun měsíčně. Pokud dlužník pobíral starobní, invalidní nebo sirotčí důchod nepřesahující minimální mzdu, měla být srážka snížena na polovinu.
Z vládní novely vyplývá, že první oddlužení by konkrétnímu dlužníkovi trvalo tři roky. Poté by se do stejného procesu mohl zapojit až po 12 letech namísto současných deseti. Tříleté oddlužení by však dlužník mohl podstoupit pouze jednou za zhruba 24 let. Pokud by do 20 let od osvobození od placení zbývajících dluhů znovu zkrachoval a pokusil se znovu vstoupit do oddlužení, musel by splátkový kalendář dodržovat pět let.